Dzielenie się wiedzą i transfer wiedzy we współczesnej organizacji

D

prof. dr hab. Elżbieta SKRZYPEK – Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, Wydział Nauk Społecznych, ul. Nowy Świat 4, 62-800 Kalisz, Polska; e-mail: e.skrzypek@uniwersytetkaliski.edu.pl
mgr Sylwia SAGAN – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie , Katedra Kapitału Intelektualnego i Jakości, pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5, 20-031 Lublin, Polska; e-mail: sylwia.sagan@mail.umcs.pl

Otrzymano 23.05.2024. Przyjęto 5.06.2024

Abstrakt

Cel: Celem artykułu jest wskazanie rangi oraz znaczenia transferu i dzielenia się wiedzą w organizacji, a także pokazanie wynikających z tego korzyści i barier występujących w tych procesach. Wskazanie uwarunkowań, motywów, barier, korzyści, efektów i czynników wspierających oraz stymulujących zachowania związane z dzieleniem się wiedzą. Ponadto wskazanie na wybrane badania, które podkreślają stan i znaczenie szeroko rozumianego procesu dzielenia się wiedzą w organizacjach oraz pokazanie związków, jakie zachodzą między dzieleniem się wiedzą i transferem wiedzy.
Projekt badania/metodyka badawcza/koncepcja: Projekt zakłada wskazanie różnic w podejściu do subprocesów zarządzania wiedzą. Badanie obejmuje krytyczną analizę dostępnej literatury oraz analizę wyników opublikowanych badań oraz wnioskowanie.
Wyniki/wnioski: Ukazanie istoty, różnorodności w podejściu do definiowania transferu i dzielenia się wiedzą, wskazanie związków, jakie zachodzą między transferem i dzieleniem się wiedzą, ukazanie potrzeby podniesienia rangi tych subprocesów w zarządzaniu wiedzą we współczesnej organizacji, wskazanie na potrzebę kontynuacji badań nad problemami związanymi z transferem i dzieleniem się wiedzą.
Ograniczenia: Zarządzanie wiedzą w polskich przedsiębiorstwach wzbudza coraz większe zainteresowanie. Jednocześnie dzielenie się wiedzą i transfer wiedzy jako subprocesy zarządzania wiedzą napotykają na szereg barier. Potwierdzają to liczne badania prowadzone w tym zakresie.
Zastosowanie praktyczne: Wskazanie zależności pomiędzy dzieleniem się wiedzą i transferem wiedzy oraz pokazanie korzyści, jakie mogą osiągnąć organizacje realizujące te subprocesy w ramach procesu zarządzania wiedzą.
Oryginalność/wartość poznawcza: Pokazanie znaczenia dzielenia się wiedzą jako najważniejszego aspektu zarządzania wiedzą w celu zachęcenia organizacji do szerszego zainteresowania się zarówno problematyką zarządzania wiedzą, jak i jego subprocesami, jakimi są transfer i dzielenie się wiedzą. Przedstawione wyniki badań ukazują wybrane elementy zarządzania wiedzą związane z oddziaływaniem subprocesów transfer i dzielenie się wiedzą na organizację i pracownika.

Słowa kluczowe

zarządzanie wiedzą, dzielenie się wiedzą, transfer wiedzy

Add Comment