Mechanizmy opracowywania wysokiej jakości innowacyjnych programównauczania geodezji w odpowiedzi na potrzeby wynikające z rosnącej interdyscyplinarności geodezji i kartografii w inżynierii lądowej

M

dr inż. Artur PLICHTA – Politechnika Poznańska, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu, plac Marii Skłodowskiej-Curie 5, 60-965 Poznań, Poland, e-mail: artur.plichta@put.poznan.pl
Dr.-Ing. Katja HEINE – Brandenburgischen Technische Universität Cottbus – Senftenberg, FG Bauinformatik, Geodäsie und GIS, Konrad-Wachsmann-Allee 2, 03046 Cottbus, Germany, e-mail: Katja.Heine@b-tu.de

Otrzymano 13.01.2025. Przyjęto 12.02.2025

Abstrakt

Cel: Celem artykułu jest identyfikacja programów nauczania geodezji i kartografii na studiach budowlanych na uczelniach wyższych w Polsce i w Niemczech, a następnie wskazanie potencjalnych zmian w tym zakresie w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na odpowiednio wykształconą kadrę inżynierską. Rozwijająca się dziedzina geodezji i kartografii musi być wspierana przez rozwój i oferowanie odpowiedniej jakości programów nauczania na studiach licencjackich i magisterskich z zakresu budownictwa.
Projekt badania/metodyka badawcza/koncepcja: Badanie przeprowadzono w 2024 roku metodą porównawczą na podstawie programów studiów budowlanych oraz istniejących uregulowań prawnych.
Wyniki/wnioski: Wyniki badania wykazały, że istnieje nagląca potrzeba aktualizacji programów nauczania w zakresie geodezji i kartografii, aby odpowiednio przygotować studentów do nowych wymagań rynku pracy. Kluczowym aspektem tych zaktualizowanych programów jest wprowadzenie do obszarów nauczania nowoczesnych technologii, takich jak systemy informacji geograficznej (GIS), teledetekcja oraz zaawansowane narzędzia analizy danych.
Ograniczenia: Ograniczenia dotyczą przede wszystkim różnic w systemach edukacyjnych Polski i Niemiec, subiektywnej interpretacji danych, ograniczonej liczby analizowanych uczelni, a także braku uwzględnienia opinii studentów i pracodawców, w tym zmieniających się wymagań na rynku pracy.
Zastosowanie praktyczne: Wyniki wskazują na konieczność dostosowania programów nauczania geodezji i kartografii w odpowiedzi na zmiany na rynku pracy w zakresie docelowego profilu absolwenta.
Oryginalność/wartość poznawcza: Badanie wnosi nową wartość poznawczą, analizując szczegółowo programy nauczania goedezji i kartografii na studiach budowlanych, umożliwiając tym samym absolwentom studiów budowlanych poznanie wymagań w zakresie znajomości geodezji i kartografii w przypadku chęci podjęcia pracy za granicą.

Słowa kluczowe

geodezja i kartografia, informacja przestrzenna, program nauczania, jakość w edukacji

Add Comment